Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Čo všetko treba mať na pamäti pri stavaní budovy a rod.domu pri samostavbe.
04.05.2012 21:09
Tento článok vám dá návod na to, na čo nezabudnúť pri stavbe rod.domu, či inej nehuteľnosti po elektrickej stránke.
Informácie berte ako doporučujúce, ale dôležité a vychádzajúce z praxe.

1) Zriadenie elekrickej prípojky - výkop, rozkopávkové povolenie, pripojenie od distribučnej sústavy oprávnenou energetickou spoločnosťou. Elektrický prívod musí byť vedený v ochrannej ohybnej, alebo pevnej ale netrieštivej trubke. A to v celej dĺžke od skrine SPP(na stĺpe) až po skriňu elektromeru v ohrade či plote.
2) Elektrický prívod k domu - ak nebudete riešiť suterén na RD(budove), tak je doporučené pripraviť dostatočne hrubú chráničku najlepšie s ťahacím drôtom alebo špagátom, POZOR trubka nesmie mať veľký ohyb, pravé uhly neprichádzajú do úvahy, pretože káble CYKY alebo AYKY pri potrebných dimenziách sú veľmi ťažko ohýbateľné. Vývod chráničky je potrebné vyviesť v mieste pripojenia rozvodnej skrine vnútri domu najlepšie v priečke, aby bol skrytý po vymurovaní priečok v priečke.
3) Pred výstavbou základov je potrebné urobiť základový zemnič (pásovina 4x30mm po celom obvode stavby) potrebný pre bleskozvod, ak je projektovaný. Je dokonalejší a lacnejší ako zatlčenie 6tich a viacerých tyčí do zeme mimo dom, má lepšie technické parametre. K pásovine je potrebné pripojiť vývody podľa značenia na plánoch bleskozvodu + vývod k skrine vyrovnávača potenciálu (býva umiestnená tak do 50cm nad podlahou v miestne rozvodnej skrine v dome) dostatočne dlhý.
4) Po ukončení hrubej stavby domu ešte pred zateplením fasády je potrebné ak chcete mať esteticky upravený dom, skryť zvody bleskozvodu pod polystyrén do tepluvzdornej chráničky (napr.FXP). Tiež je potrebné spraviť kompletný bleskozvod, hlavne ak sú niektoré podmienky podobné ako v článku o bleskozvodoch, ktoré si tu môžete nájsť. Chránite tak už stavbu ako takú pred priamy zásahom blesku.
5) Podľa druhu stropov pripraviť vývody v stropoch trubkami (napr. drevenné stropy, alebo betónové stropy u domov s poschodím, kde sa bude klásť poter na podlahe na poschodí). Ak totiž zateplíte podlahu na poschodí a dolu na prízemí budete mať finálny strop, tak tam veľmi ťažko schováte káble bez toho, aby ste nemuseli vypilovať drážky do stropu. Je treba premyslieť ktoré svetlo pôjde ku ktorému vypínaču a priviesť tam tvrdenú trubku zo stropu.
6) Ak budete riešiť elektricky vyhrievanú podlahu, alebo termostaticky riadené jednotlivé okruhy v rozdeľovači kúrenia, je potrebné priviesť správne prívody, resp. trubky ku rozdeľovačom od izieb, kde chcete riadiť jednotlivé okruhy kúrenia. Tiež priviesť hlavný prívod elektriky do rozdeľovača kúrenia, nakoľko term.hlavice ovládané termostatmi v miestnostiach sú riadené 230V.
7) Ak plánujete urobiť na rod.dome (budove) alarm - EZS, pripravte si k tomu zodpovedajúce vedenie, aby ste predišli tomu, že budete mať hotové všetky omietky a potom vás napadne drážkovať cestičky na vedenia. To isté ak potrebujete domového vrátnika (zvonček, video) ku bráne. Pripravte si vedenie, alebo trubky ešte pred omietkami. Samotné káble sú väčšinou nie veľmi drahé a zapojiť a používať to môžete hocikedy.
8) Ak plánujete mať v dome káblový internet, alebo optiku, pripravte k tomu zodpovedajúce chráničky (trubky) s väčším priemerom bez väčších ohybov (optické vodiče nesmú mať veľké ohyby) aby sa bez problémov dali natiahnuť káble od hlavných prívodov telefonov, alebo optiky. Tiež si nechajte priestor pre inštalovanie trubiek, alebo vodičov pre rozvod počítačovej siete, neskôr to veľmi oceníte vy, alebo vaše deti, ak budú potrebovať zosieťovať počítače a využívať rýchlosti sietí. Nespoliehajte sa na WIFI, je pomalé a nedokáže spracovať také rýchlosti ako napr. 1GHz sieť s káblami CAT 6e. Tiež vyžaruje mikrovlnné žiarenie a môže byť rušené, čo poznať na výpadkoch internetu a pripojení k PC.
9) Rozplánujte si zásuvky a vypínače tak, aby ste si ušetrili svoje nohy a behanie po miestnostiach a ustavičné zhasínanie a zažíhanie svetiel hore dolu. Tam kde niečo zapnete, by ste mali mať vždy vypínač na vypnutie toho predošlého. Napr. pri vchode by ste mali zhasnúť svetlo vonku a zasvietiť na chodbe. Z chodby ak idete do kuchyne, by ste mali dokázať zhasnúť chodbu a zasvietiť v kuchyni. Ak stojíte pri linke v kuchyni mali by ste dokázať zhasnúť svetlo v kuchyni a rozsvietiť svetlo na linke. Týmto spôsobom ušetríte nielen svoje nohy ale aj náklady na energie.

Pre prípadné otázky ma kľudne kontakujte na uvedenom čísle v sekcii Kontakty.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.