Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Úsporné žiar(i-o)vky áno a kde ich mať ???
07.05.2012 09:47
Pomaly sa stáva trendom, že niekto si nakúpi do celého domu úsporné žiarivky. Čo vlastne je žiarivka a žiarovka ??? Aký je rozdiel.
Žiarovka je svetelný zdroj, ktorý obsahuje vlákno a to vlákno sa pôsobením elektrickej energie rozžhaví a svieti. Obvykle v nej býva vákuum, alebo plyn, ktorý tvorí ochrannú atmosféru, ale nehorí.
Žiarivka je naproti tomu banka, alebo trubica, v ktorej sa zapáli plyn oblúkom, ktorý sa vytvorí počiatočným pôsobením vysokého napätia, alebo napätia zápalného. Napr. Neóny, kompaktné úsporné žiarivky rôznych tvarov, zatočené špirály a podobne.

Aký svetelný zdroj si teda dávať do miestností a prečo ???

Miestnosti, v ktorých často zapínate a zhasínate svetlo (napr. WC, kúpelňa, komora, spálňa - s výnimkou nočného svetla) je potreba uvážlivo voliť medzi klasickou žiarovkou a možno technológiou LED. Napr. WC v pohode znesie klasickú žiarovku, pretože tam strávite chvíľku (s výnimkou tých, čo tam radi čítajú noviny). Čo sa týka kúpelní, tu je na mieste rozhodnutie sa medzi klasickým a úsporným svetlom. Napr. ak máte osvetlenie zrkadla, tam potrebujete silné a okamžité svetlo, to znamená jedine obyčajnú žiarovku (aj halogénová sa radí k obyčajným). Naproti tomu stropné svetlo v kúpelni už môže byť úsporné, keďže sa sprchujete minimálne 10min úsporná žiarivka teda nebude tak trpieť a nebude tak často vypínaná a zapínaná.
V obývačke a kuchyni sa dajú využiť vo väčšej miere zase úsporné osvetlenia s výnimkou nástenných, alebo regulovateľných, tam sa uplatnia klasické žiarovky. Na osvetlenie priestoru kuchynskej linky (tzv.rampa) je vhodné použiť buď halogénové (klasické) žiarovky vo variante zabudovateľnej GU10 a podobne, alebo sa aj v tomto do popredia dostávajú LED a majú veľmi dobré výsledky. Nakoľko klasické halogénové žiarovky, hlavne tie, čo svietia iba jedným smerom sa musia voliť silnejšie a tým majú obrovskú spotrebu. Niekedy aj 200W aj sú 4 či viac ks.
Málokto sa zamýšľa aj nad veľmi pekným a vkusne vyzerajúcim lustrom do obývačky, ktorý tvorí sada napr. 50 ks halogénových žiarovočiek, z ktorých každá má 10W. Potom celková spotreba lustra sa rovná spotrebe TV dovážaného kedysi za bývalého režimu z Ruska. Položme si ruku na srdce, kto z nás by si v 1989 kúpil luster so spotrebou 500W ??? Asi nikto. Preto si dobre uvážte, koľko vyhodíte za energie, keď na jednej strane chcete šetriť.
V neposlednom rade sa ešte pristavím pri vonkajšom osvetlení dvora. Pokiaľ nemáte špeciálne predstavy a nepremýšľate nad tým, že váš dvor bude presvetlený celý, tak vám kľudne stačia 2-3 klasické žiarovky asi 60W (alebo alternatíva v halogenoch), pretože väčšina z nás na dvore svieti iba vtedy, ak je potreba vykopnúť návštevu, alebo ak ste šli zamknúť, alebo odstaviť auto.

To isté platí o chodbe a predsieni, kde sa svieti iba krátko a úsporné žiarivky by sa len zbytočne poškodzovali častým zapínaním a vypínaním. Výrazne by sa skrátila ich životnosť a to ako vieme každému siaha hlboko do vrecka.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.