Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Inteligentné ovládanie rod.domu, kancelárie firmy.
10.10.2012 19:34
V poslednej dobe sa inteligentné ovládanie teší obľube.
Príčina je prozaická, nielen v ľahkom ovládaní, ale hlavne v úspore mnohých energií.
Centrálne je vhodné ovládať najmä osvetlenie, napr. aj v kanceláriách, alebo rodinnom dome. Pri odchode jednoducho šťuknete s tlačítkom a máte postarané o zhasnutie všetkého osvetlenia, či nejakých spotrebičov.
Spomenuté centrálne ovládanie je možné rozšíriť aj o ovládanie cez GSM, alebo internet, kde si v pohodlí napr.firemnej kancelárie pozriete stavy elektrospotrebičov doma, alebo si nastavíte kúrenie, či dokážete prezrieť za pomoci alarmu, či inštalovaných kamier interiér svojho domu.
Navyše za pomoci PLC (programovateľného logického ovládača) je možné zistiť aktuálny stav svetiel, či iných spotrebičov, či nezostali zapnuté.
To však už vyžaduje mierne vyššiu investíciu, spätná kontrola je náročnejšia na ťahanie väčšieho množstva káblov, či ovládanie tlačítkami s impulzným relé a podobne.
Inteligentné ovládanie je schopné kontrolovať a ovládať aj spúšťanie, či vyťahovanie roliet, či už na diaľku, alebo centrálne, tiež na základe sily vetra, či dažďa.
Ďalej je inteligentné ovládanie schopné kontrolovať a na diaľku prenášať (ak je inštalovaný centrálny modul) aj stav kúrenia, resp. teplotu v miestnosti a na základe zadanej minimálne teploty vás napr. pri pripojení cez GSM, alebo za pomoci HTTP rozhrania upozorní, že napr. vypadol kotol a hrozí vychladenie, v zime aj vymrznutie domu. Toto je vhodné najmä pri dovolenkách, alebo vtedy, ak sú rodičia vyťažení pracovne a chodia neskoro domov. Teda viac menej pre rodinné domy.
Niektoré funkcie sa spätne dajú aj cez GSM modul ovládať, napr. pokúsiť sa reštartovať kotol odpojením napájania. Alebo vypnúť a zapnúť kúrenie, resp. nastaviť požadovanú teplotu vykúrenia domu.
Možnosti sú takmer neobmedzené a nápadité, jedinou nevýhodou je finančná náročnosť niektorých detailných funkcií.
Niektoré základné funkcie, ako napr. domáce centrálne ovládanie zase nie sú až tak finančne náročné, je však potrebné svojho projektanta, alebo konštruktéra elektroinštalácie informovať, tiež aj o prípadnej zmene do budúcna (napr.pridaním GSM ovládania). Môže sa totiž stať, že funkcie, ktoré si neskôr budete želať nebudú dostupné, pre nedostatočnú elektroinštaláciu.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.