Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Prerábka rod.domu - postup pre el.inštaláciu
10.02.2013 17:10
Začínate prerábať starší rodinný dom ? Že nemáte veľa peňazí a radi by ste mali všetko kvalitne urobené ?
Možno v dnešnej dobe narážate na samých machrov, čo si dajú všetko zaplatiť, ale práca nevyzerá ktovie ako.

Tu sa dozviete nielen to, na čo nezabudnúť pri prerábke RD čo sa týka elektroinštalácie, ale aj ako na to, aby ste nepreplatili.
Aj keď možno budete protestovať, tak si stále budem stáť za svojím, a tvrdiť, že ak si nájdete vhodného odborníka na elektriku, tak veľa ušetríte. On totiž najlepšie vie, čo potrebujete. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako ďalej.

Na začiatok si položte otázky :
1) Prerábate elektroinštaláciu bez vytvorených plánov ??? Ak áno a budete chcieť v budúcnosti využiť poistné krytie, tak v závere budete potrebovať revíziu domu a k tomu budú potrebné plány. Buď teda požiadate revízneho technika pred vykonaním revízie o zakreslenie skutkového stavu el.inštalácie, alebo dáte vyhotoviť plány skutkového stavu projektantovi.
2) Ak máte existujúce plány inštalácie, je potreba maximálne postupovať podľa nich a v závere, ak sa zistia rozdiely, mal by ich revízny technik, alebo projektant na vašu žiadosť zapísať ako skutkový stav.
3) Prerábate strechu ? Meníte tvar, výšku ? Budete potrebovať stavebné povolenie, ba čo horšie, v tom horšom prípade budete musieť dať elektromer do oplotenia a natiahnuť nové podzemné vedenia, vrátane prívodu pod cestou a tak.
Je to iba na vašej dohode s energetickým závodom, resp. možnostiach a podmienkach aké si dajú.

Ale pekne po poriadku.
Každá nová elektrická inštalácia musí spĺňať podmienky normy, ktorá uvádza, že je možné u nás používať iba 3 a 5 vodičové vedenia.
Každý okruh nesmie mať viac ako 10 zásuviek o celkovom max. prúdovom zaťažení 16A. Svetelné okruhy sa môžu kumulovať, to znamená viac izieb na 1 istič, neprekračujúci bežnú hodnotu 10A(max.16A).
Každý zásuvkový ale aj svetelný okruh v kúpeľni, kuchyni, vonku a podobne (vlhké, dotykové prostredie a vonkajšok) chránený prúdovým chráničom, ktorý zabezpečuje bezpečné odpojenie elek.energie pri prípadnom dotyku (kúpeľne - riziko vhodenia fénu do vane, úrazu el.prúdom pri poškodení vodiča a pod, kuchyne - poškodenie vodiča, dotyk živej časti - chladnička, sporák, mikrovlnka, kanvica).
Tiež každá nová elektrická inštalácia by mala obsahovať tzv.zvodič prepätia, resp. kombinovaný zvodič (prepätie, blesky), inštalovaný v rozvádzači ako ochranu pred zvýšeným napätím v sieti - kritické spotrebiče ako počítač, TV, satelit, tunery, servery, kotle, alarmy a pod.
K tomu prislúchajú aj koncové zásuvky typu D, posledné v sústave prepäťového systému.
Keďže sú finančne nákladné, aj tak sa odporúča sa inštalovať ich na miestach, kde sú citlivé spotrebiče pripojené.
Toto všetko platí tak ako pre prerábky, tak aj pre elektroinštalácie v nových domoch.

V ďalšom odseku by som sa rád venoval prerábke strechy a strešným konzoliam pre elek.vedenie (nástrešákom, nástrešník .... ľudovo).
Ak vám vaša oblastná distribučná spoločnosť povolí, je možné zachovať nástrešník, avšak viac-menej je to pri zachovaní tvaru a výšky strechy.
Dôležité je ale to, že váš budúci staro-nový domov bude mať zvýšenú spotrebu a nároky, tak je potrebné zmeniť existujúce vedenie od nástrešníka po skriňu elektromeru.
Prečo je to tak ? Pretože napr. naše staré mamy, babky, prababky nemali rýchlovarné kanvice, mikrovlnky, umývačky, sušičky, práčky a podobne, ktoré veľkou mierou prispievajú k zvýšenej spotrebe RD. Až 50% viac ako mali staré mamy.
K tomuto by ste aj napriek tomu, že nemáte existujúce plány elek.inštalácie mali kontaktovať revízneho technika, alebo projektanta, ktorý vám vypracuje návrh celkovej spotreby RD.
Keďže nové rozvádzače, v ktorých bývajú ističe sa už nesmú používať ako doma vyrábané a klasické v predaji nie sú stavané na to, aby v nich bol elektromer (sú max 10cm hlboké) tak z tohoto dôvodu budete musieť investovať do skrine pre rozvádzač na elektromer, určený priamo na to a urobiť dieru v stene napr. vedľa nového ističového rozvádzača.

Všetky ostatné detaily sú popísané v článkoch tu na webe. Prajeme šťastné prerábanie a čo najmenej prekážok.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.