Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Elektricky vyhrievaná podlaha - strašiak spotreby ?
27.04.2012 22:07
Kto už niekedy premýšľal nad elektricky vyhrievanou podlahou ? Zľakli ste sa spotreby a následne veľkých platieb za elektriku ?

Mali by ste na začiatok vedieť niekoľko informácií, tu sú :
1) Elektricky vyhrievaná podlaha má niekoľko variant. A to podľa spôsobu uloženia v podlahe. Buď je to menej výkonná varianta priamo pod dlažbou, či plávajúcou podlahou, alebo je to výkonnejšia varianta uložená vo vrchnom odizolovanom potere betónu (max. 5-6cm, kvôli rýchlejšiemu nahriatiu).
Prvá varianta pod pláv.podlahu, alebo dlažbu bude nahriata približne do 30-45minút a vy už po tejto dobe budete cítiť teplú podlahu. Bohužiaľ táto podlaha aj rýchlo vychladne, keďže teplo sa kumuluje len krátky čas a na povrchu rýchlo chladne. Vhodná najmä do kúpelní. Je možné ju použiť ale aj tam, kde sa kvôli výškam nedá veľmi manipulovať s podlahou (potrebuje min 6mm na uloženie pod dlažbu).
Druhá varianta, teda uloženie do vrchného poteru je vhodná do obývačiek, kuchýň a všade tam, kde je potrebné zachovať minimálne rozdiely teplôt podlahy. Nakumulovaná teplota v betóne to dokáže.

2) Podlaha sa neumiestňuje v celej miestnosti. Vynechávajú sa trvalo zastavané oblasti. Napr. v kúpeľni sa odpočíta vaňa, sprcha, skrinka pod umývalom, WC, práčka, ohrievač vody a pod. Zostávajúca plocha bude vyhrievaná. V kuchyni sa odpočítava celá plocha kuch.linky, prípadne plocha, ktorá sa nepoužíva na státie, ani sedenie.
Vo všetkých miestnostiach sa elektricky vyhrievaná podlaha kladie min 15-20cm od stien, aby neboli zbytočne vyhrievané steny a tým sa pomalšie kumuluje teplo v podlahe.

3) Samotný akt vyhrievania pozostáva z viacerých cyklov. Ak je dostupný inteligentný termostat (odporúča sa, ba je priam nutnosťou), tak je teplota riadená 2 čidlami. Prvé čidlo je umiestnené v podlahe, kde kontroluje prehriatie podlahy (štandardne sa teplota podlahy pohybuje v rozmedzí 30-40°C). Druhé čidlo je priamo v termostate a kontroluje teplotu vzduchu. Termostat sa umiestňuje min 1,2 a max 1,5m od podlahy, aby bola zabezpečená kvalita vyhrievania miestnosti.
Pri spustení do prevádzky (alebo keď je podlaha celkom chladná) beží vyhrievanie na plno. Ak sa v miestnosti začne vykurovať a termostat to zistí čidlom v podlahe, tak prechádza na impulzný - úspornejší režim, kedy kúri takmer polovicou energie. Posledný režim je udržiavací a to znamená že systém podľa potreby, ak nie je vonku veľmi zima riadi spínanie vykurovania takmer 1/3 tinovo. Všetko však závisí od správneho odizolovania podlahy, veľkosti nastavenej požadovanej teploty a tiež druhu termostatu.
Inteligentné termostaty bývajú väčšinou drahšie ale usporia až 1/3 energií.

Istým druhom využitia zelenej (solárnej) energie je možné ušetriť ďalšie 3/5 nákladov za kúrenie. Počiatočné náklady sú však vysoké. Fotovoltaická energia je u nás stále nákladná na vybudovanie. Výhodou je že túto energiu viete využiť potom aj na svietenie v dome, na zálohové osvetlenie, napájanie napr.čističky odpadových vôd bez strachu o poškodenie pri dlhodobom výpadku siete a podobne.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.